Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza kolaylıklar geldiği gibi bedenimize ve yaşantımıza yan etkileride ortaya çıkmaya başladı. Yoğun iş temposunda günde 8-10 saat bilgisayar kullananlar iş bitişinde gözlerinde ağrı veya batışmalar hissedebilirler. Uzun süreli çalışmalarda ise gözlerde bozukluğa varan yan etkileri gözlemlemek mümkündür.

Dikkat edilmediğinde uzun vadede bilgisayar kullanımı gözlerde kalıcı hasarlara neden olabilir, Kullanımı hızla artan bilgisar ve telefonlar sebebiyle gözlerde ağrı ve yanma şikayetleri giderek artmaktadır. Bazen gözlerde odaklanma zorluğu, gözleri kısarak bakma ve ışağa karşı duyarlılık gibi yan etkileri ortaya çıkabiliyor.  İş yerlerinde sürekli gözleri kırpmadan bilgisayara bakılması sonucunda ortamdaki tozlar ve elektronik aletlerin çıkardığı zararlı kimyasal maddeler gözlerde hasara yol açıyor. Uzun süreli bilgisayar kullanmak gözleri kırpmadan bakmayı gerektirdiği için göz yorgunluğuna sebep oluyor.

BİLGİSAYAR KULLANIRKEN NASIL BAKILIR?

bilgisayar kullanırken nasıl bakılır

Saatlerce bilgisayar başında oturuyorsanız 1 saatte bir gözlerinizi 10 dakika dinlendirmeniz çok faydalı olacaktır. Özellikle masanızda beyaz kağıtlar bulundurarak beyaza baktığınızda gözlerinizin dinlendiğini hissedebilirsiniz. Bilgisayar kullanımını bıraktığınız dakikalarda pencereden dışarı bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Bilgisayarda gözlerinizin ağrımaması için ekran çözünürlüğünü en iyi şekilde ayarlamalısınız. Ekranınızın clear type özelliği varsa etkinleştirerek yazıların daha net görünmesini sağlayabilirsiniz.  Mönitörünüzde kullanabileceğiniz zararlı ışınlardan koruyucu filtre ve camlar gözünüze zarar veren UV ışınlardan gözlerinizi koruyabilir.

İnsan gözlerinde A,B2, E ve C vitaminleri oldukça etkili olduğu için vitamin eksikliklerinde gözlerinizin daha çobuk ağrıdığını hissedebilirsiniz. Gözlerinizde erken saatlerde ağrı ve yanma hissediyorsanız göz kuruluğu ve diğer şikayetlerinizle ilgili olarak doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

GÖZLERİ BİLGİSAYARDAN KORUMA YOLLARI

yazıları büyüterek okuyabilirsiniz

Gözlerinizin yorulmaması için özellikle telefon ve tabletlerde yazı okuyorsanız okuduğunuz yazıları büyüterek daha rahat okuyabilirsiniz.  Ayrıca kullandığınız cihazın renk kontrastını artırarak daha net görebilirsiniz.

gözlerinizi kırpın

Uzu süre bilgisayara dikkatli baktığınızda gözlerinizin kuruduğunu hissedebilirsiniz. Sık aralıklarla gözleri kırpmak kuruluğu alacağı için gözünüzdeki yanmalardan da kurtulabilirsiniz. Gözlerinizi korumanın en önemli yollarından birisi büyük puntolar kullanarak daha rahat okuma ve görme sağlayabilirsiniz. Bilgisayarın bulunduğu ortamı mümkünse aydınlatın odanızın ışığını kapatmayın.

Göz koruyucu gözlüklerin faydası varmı?

Özellikle saatler boyunca bilgisayar başında iş yapan yada oyun oynayanların derecesi sıfıra indirgenmiş dinlendirici gözlükleri doktorlarına başvurarak kullanmaları bilgisayarın zararlı ışınlarından ve etraftaki zararlı güneş ışınlarından korumaktadır. Uzun süreli bilgisayar ekranına baktığınızda tepki ve his dereceniz azalacağı için belirli aralıklarla bulunduğunuz yerden kalkarak etrafta dolaşarak hem gözlerinizi dinlendirebilir hemde vucut kaslarınızın hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

/ 29-03-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :