Bir çok kullanıcı zamanla yanlışlıkla telefondan silinen fotoğrafları geri getirmenin yollarını arıyorlar. Android ve iphone ios telefonlar için çeşitli uygulamalar aracılığıyla fotoğrafları geri getirebilmeniz mümkün. Ancak uzun zaman önce sildiğiniz ve üzerine yeni veriler yazılan resimleri getir getirmeniz neredeyse imkansız hale geliyor.

Telefonuzda yer alan önemli resim, video ve mesajlarınızı düzenli aralıklarla iki farklı usb cihazına yedek almanız en doğru seçenek olacaktır. Yedek almıyorsanız her zaman sorunlarla karşılaşmanız olası.

Android Telefondan Fotoğrafları Geri Getirme

Android cihazlar için hazırlanan Datarecovery uydulaması telefondan silinen resim, video, sms ve rehber gibi bir çok veriyi geri getirme imkanı sunuyor. Öncelikle internetten datarecovery uygulamasını bilgisayara kuralım. Kolay kullanımlı arayüzü sayesinde telefondan silinen dosyaları bu program aracılığı ile kurtarabilmeniz mümkün.

Programı bilgisayara kurulum yaptıktan sonra telefonu bilgisayara bağlamadan önce " Ayarlar > Geliştirici seçenekleri > Usb hata ayıklama Modu > seçeneğini etkinleştirerek bilgisayar bağlayalım.

Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra Datarecovery Suite programını başlatalım.

data recovery suite fotoğrafları kurtarma

Açılış ekranında gördüğünüz üzere isterseniz datarecovery programıyla bilgisayardaki dosyalarınızıda kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Biz şimdlik android üzerinde çalışacağımız için "Android kurtar" bölümünü işaretleyerek devam edelim. Açılan ekranda telefonunuz bağlayarak "Sonraki " diyelim.

android data veri kurtarma

Ekranda gördüğümüz izere bilgisayarımıza takılı olan telefonu gördük ve telefonu seçerek işleme devam edelim.

android veri kurtarma

Program telefonunuzda kısa bir tarama yaptıktan sonra sizin için klasörlerin listesini hazırlıyor. Burada kurtarmak istediğiniz klasörü seçerek işleme devam edelim.  Telefonda kurtarmak istediğiniz dosyalar genellikle Raw dosyalar arasında bulunuyor onu mutlaka seçmeyi unutmayalım.  İlerlediğimizde bize programın bulduğu dosyaları nereye kayıt edeceğimizi soruyor. Bunun için bilgisayarınızda uygun bir yer seçerek ilerleyebiliriz.

Bu noktadan sonra yapmanız gereke bir işlem kalmıyor programın taramayı bitirmesini bekledşjten sonra kurtardığı dosyalar arasından resimlerinizi bulabilirsiniz. Ancak daha önce söylediğimiz gibi telefonun hafızasında fotoğrafın bulunduğu alana yeni veriler yazılmışsa o resimlere ulaşmanız artık imkansıza yakındır.

Programsız Şansımızı Denemek

Telefondaki resimleri programsız olarakkurtarmayı deneyeceğiniz bir yol olduğunu biliyor muydunuz?  Telefonun dosyalar menüsünden fotoğrafların bulunduğu Dcim klasörüne gidelim. Sol altta yer alan seçenekler bölümünden "Gizli dosyaları göster" seçeneğini aktif ettikten sonra "thumbnails" dosyasını göreceksiniz. Onun içini açtığınızda silinen bir çok resminizin burada yer aldığını görebilirsiniz. Ancak burada yer alan dosyalar orjinali değil küçültülmüş halleridir. Çok önemli resimlerinize bu şekilde ulaşmayı deneyebilirsiniz.

İphone Silinen Fotoğrafları Geti Getirmek

İphone telefonlarda artık ios 8 versiyonu ile gelen bir özellik sayesinde iphone 4s ve üzeri modellerde bunu kullanarak son 1 ay içerisinde sildiğiniz fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

İphonede silinen fotoğrafları kurtarmak için;

- Varsayılan iphone ios fotoğraf uygulamasını açalım. Uygulamada yer alan fotoğraflar klasörüne giriş yapalım. Albümler arasında yer alan son silinenler klasöründe silmiş olduğunuz fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

 Telefonunuzda yer sıkışıklığından dolayı silmiş olduğunuz verilere ne yazıkki ulaşmanız mümkün olmuyor. Bunun için düzenli olarak telefonunuzdaki resimleri farklı bir data aracına yedeklerini almanız en doğrusu olacaktır.  Pikniğe denize gittiğinizde telefonunuzun şarjı hemen bitiyorsa buradaki yazımızı okuyarak kendinize alternatif çözümler getirebilirsiniz.

 

 

/ 15-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :