Merhaba arkadaşlar. Bugün de sizlere Snapchat nedir, Snapchat nasıl kullanılır, Snapchat kaydolma, Snapchat giriş gibi konularda kısa kısa bilgiler vereceğiz.

Snapchat nedir ?

Son günlerin en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Snapchat, insanların kısa süreli video ya da fotoğraf paylaşmalarını sağlayan bir mobil uygulamadır. İstedikleri takdirde bu video ya da fotoğrafların üzerine not ekleyebilmektedirler. Fakat Snapchat’in en büyük özelliği, paylaşılan video ya da fotoğrafların kısa bir süre sonra silinmesidir.

Tüm sosyal medya uygulamalarında ( Facebook, Twitter, Whatsapp, Instagram vs. ) olduğu gibi, hem Android ( Samsung, LG, Sony, HTC vs. ) hem de Ios ( İphone ) işletim sisteminin kurulu olduğu cihazlarda kullanılabilmektedir. Google play ya da Apple Store’den uygulamayı temin edebilirsiniz.

Snapchat hesap açma

Snapchat’e kaydolma, oldukça basit bir işlemdir. Snapchat uygulamasını mobil cihazınıza indirdikten sonra açtığınızda, karşınıza iki seçenek çıkacaktır. “ Oturum Aç “ ve “ Kaydol “ şeklindeki seçeneklerde, “ Kaydol “ yazan kısma tıklayın.

Buraya e-posta adresinizi, kullanıcı adınızı, telefon numaranızı, doğum tarihinizi ve belirleyeceğiniz şifreyi girin ve “ Hesap aç “ butonuna tıklayın. Teknokedi.com olarak daha önce yazmış olduğumuz snapchat hesabı açma konusundan bilgi alabilirsiniz. Hesabınızın onaylanması için, verdiğiniz e-posta adresine bir aktifleştirme linki gelecek. Buna tıklayarak hesabınızı doğrulayın.

Snapchat nasıl kullanılır ?

Kaydolma işlemini başarı ile tamamladıktan sonra, sıra geldi bu uygulamayı kullanmaya. İnternetten ya da çevresinden Snapchat uygulamasını duyan ve telefonuna kuran birçok kişi, kullanmayı beceremediği için kaldırmaktadır. Ancak birkaç ipucu ile bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Snapchat’te oturum açtıktan sonra, direk olarak kamera bizi karşılıyor. Ekranın alt kısmında bir daire bulunuyor. Eğer buraya basılı tutarsanız video çekimi, basıp çekerseniz fotoğraf çekimi yapıyorsunuz.
Eğer ortamdaki ışık yeterli değilse, sol üst köşede bulunan flaş simgesine basabilirsiniz. Sağ üst köşede bulunan simgeye tıkladığınızda, ön ve arka kamera arasında seçim yapabilirsiniz.

Sol alt köşede bulunan kare simgesine tıkladığınızda, arkadaşlarınız tarafından gönderilen Snap’leri görebilirsiniz. Sağ alt köşede bulunan üç çizgi şeklindeki simgeye tıkladığınızda, arkadaşlistenizdeki kişilerin hikayelerini görebilirsiniz. Üst orta kısımda bulunan hayalet simgesine tıkladığınızda ise, kişisel hesabınıza ulaşabileceksiniz.

Snapchat hesap ayarları nasıl yapılır ?

Az önce bahsettiğimiz hayalet simgesine tıkladığınızda, kişisel hesap ayarlarınızı yapabileceğiniz bölüme geçebiliyorsunuz. Burada, “ Beni ekleyenler “ , “ Arkadaş ekle “ ve “ Arkadaşlarım “ şeklinde 3 bölüm bulunuyor. Bu kısımları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. “ Arkadaş ekle “ bölümüne tıklayarak, kullanıcı adını bildiğiniz kişileri arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Sarı renkli hayalet simgesine tıklayarak, profil resminizi oluşturabilirsiniz.

Snapchat lensleri ( filtreleri ) nasıl kullanılır ?

Snapchat’in belki de en eğlenceli özelliği, sahip olduğu birbirinden komik lensleridir. Bu lensleri açmak için, kamera açıkken ekranda yüzünüze parmağınızla basmalısınız. Yüzünüze dokunduğunuzda, alt kısımda çeşitli lensler çıkacak ve bunlardan istediğinizi uygulayabileceksiniz.

Snapchat fotoğraf ve video düzenleme

Fotoğrafınızı ya da videonuzu çektikten sonra, düzenleme yapabilmeniz için bazı seçenekler çıkacak karşınıza. Ekranın üst kısmında bulunan T simgesine tıklayarak, çektiğiniz video ya da fotoğraf üzerine yazı yazabilir veya şekil çizebilirsiniz. Yazı üzerine parmağınızı basılı tutarak istediğiniz noktaya sürükleyebilirsiniz.

Sol alt kısımda bulunan süre simgesine tıklayarak, paylaştığınız içeriğin kaç saniye görüntülenebileceğini belirleyebilirsiniz. Aynı simgenin sağ tarafında bulunan ikona tıklayarak, çektiğiniz video ya da fotoğrafı, telefonunuza kaydedebilirsiniz. En üst kısımda bulunan dosya simgesine tıkladığınızda, paylaşımınıza ekleyebileceğiniz çeşitli emojileri görebilirsiniz.

Snapchat mesaj gönderme

Snapchat uygulaması üzerinden mesajlaşmak için, daha önce sohbet etmiş olmalı ya da yeni bir sohbet başlatmalısınız. Bunun için yapmanız gereken, kişi listenize giderek, sohbet etmek istediğiniz kişinin ismini bulup, sağa doğru çekmektir. Açılan pencerede "Send a chat" yazan kısma tıklayarak mesajınızı yazabilir ya da sarı daire simgesine basılı tutarak Snapchat görüntülü sohbet yapabilirsiniz.

Snapchat ipuçları

Buraya kadar Snapchat hakkında kısaca bilgi sahibi oldunuz. Fakat pek çok kişinin bilmediği bazı ipuçlarını da ekleyerek konuyu bitirmek istiyoruz.

Eğer size gönderilen bir Snap’ı, gönderen kişiye belli etmeden kaydetmek istiyorsanız, bazı uygulamaları kullanmanız gerekmektedir. iPhone için ise Quick Time, Android için AZ Screen Recorder isimli ekran kaydetme uygulamalarını kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken şey, size gelen Snap’ı açmadan önce bu uygulamaları aktif hale getirmek ve daha sonra açmak olmalıdır.

Çektiğiniz videolara müzik eklemek isterseniz, video çekimine başlamadan önce telefonunuzdan bir müzik açmalısınız.

Snapchat uygulamasında, birinin sizi arkadaş listesine ekleyip eklemediğini merak ediyorsanız, o kişinin kişi bilgisi üzerinde bulunan skoruna bakın. Skoru göremiyorsanız, o kişi sizi listesine eklemiştir demektir.

Hikayeler bölümüne ana ekran üzerinden atabilmekte olup, attığınız hikayeyi en üst kısımdan görebilirsiniz. Kendi hikayenizin üstüne tıkladığınız zaman, kaç kişinin ve kimlerin izlediğini görebilirsiniz. Attığınız hikayeler 24 saat kalmakta olup, 24 saat sonra otomatik silinmektedir. İsterseniz kendiniz de hikayeye tıklayarak silebilirsiniz. Ayrıca hikaye bölümüne, ana ekran üzerinden kamera çekme düğmesine uzun basarak, video çekip atabilirsiniz

Snapchat ikonları

snapchat ikonları

Yukarıdaki fotoğrafta, Snapchat’te bulunan bazı ikonları ve anlamlarını görebilirsiniz. Bunları snapchat uygulamasında kullanabilirsiniz.

/ 02-08-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :