tarihinde

Merve Sarpkaya tarafından yazıldı.

Sosyal medya'da

kez paylaşıldı.

Stallman: “Android Özgür Değil”

The H Open Source‘da yayınlanan habere göre, Özgür Yazılım Vakfı’nın (FSF) kurucu babası Richard Stallman, Android’i “özgür yazılım” olarak görmüyor.

Stallman, İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan yazısında, Android’in kullanıcıların özgürlüğüne ne kadar saygılı olduğu ve sistemlerini düzenlemelerine ne kadar olanak sağladığının sorgulanması gerektiğini savunuyor.

Stallman, Android’in hâlihazırda kapalı kod barındırdığını ve Android’in Google tarafından geliştirilen diğer araçlarının da açık olmayan yazılım içerdiğini söylüyor. Her ne kadar Google, Apache Lisansı altında Android 1 ve 2 sürümlerini açık kaynak olarak piyasaya sürdüyse de, bu kodun bir cihazı çalıştırmaya yetmeyeceğini de sözlerine ekliyor.

Google tarafından Android 3.0 ve 3.1 sürümleri için henüz kaynak kod yayınlanmadı. Genel Kamu Lisansı‘nın (GPL) aksine, Apache Lisansı’nın kaynak kodun açıklanmasını zorunlu kılmaması nedeniyle bu durum yasal açıdan aslında uygun. Stallman yine de Google’ın ileride Android’i tamamen kapalı bir sisteme döndürmeye yeltenebileceğine dikkat çekiyor.

 

“iPhone’dan daha özgür ama yetmez”

Stallman, “Özgür Yazılım’ın amacı kullanıcılara programlamada denetim imkanı sunmasıdır.” diyor. Birçok Android’li cihazda yazılımın kullanıcının haberi olmadan temel cihaz fonksiyonlarını kontrol edebileceğini ve hatta kullanıcının kurulu yazılımını geçersiz kılabileceğinin altını çiziyor.

Özgür yazılımın radikal babası, Android’in akıllı telefonlarda tamamen kullanıcı denetimli bir döneme doğru büyük bir adım olduğunu da kabul ediyor; ancak bunun için daha birkaç fırın ekmek yemesi gerektiğini de söylemeden geçemiyor. Bu bağlamda; Android destekli telefonların, Apple ve Windows akıllı telefonlardan daha kabul edilebilir durumda olduğunu fakat yine de tam anlamıyla özgürlükten yana olmaklarını söylüyor.

Stallman’ın bu duruşu, Carlo Daffara gibi açık kaynak araştırmacıları tarafından eleştiriliyor. Daffara kişisel blogunda; Stallman’ın bu açıklamalarının korku, belirsizlik ve şüpheye yol açtığını, Google’ın Android’in bir sonraki esas sürümünün açık kaynaklı olarak piyasaya süreceğini vadettiğini, Android’de kapalı kaynaklı kütüphane bulunmadığını ve Stallman’ın Android için getirdiği tüm eleştirilerin aynı şekilde Linux için de geçerli olduğunu yazdı!

YUKARIDA YAZILANLARLA İLGİLİ KİLİT KELİMELER