tarihinde

Merve Sarpkaya tarafından yazıldı.

Sosyal medya'da

kez paylaşıldı.

Ubuntu 12.04′ün Sürüm Adı Açıklandı

Ubuntu'nun yeni maskotu Precise Pangolin

Ubuntu‘nun kurucusu Mark Shuttleworth, 12.04 sürümünün kod adını açıkladı. Kullanıcılarını yine şaşırtmayacak isim ise Precise Pangolin.

Ubuntu’nun yeni çıkacak sürümlerinin özellikleri kadar isimleri de kullanıcılar tarafından merakla beklenen bir ayrıntıdır. 2004′te 4.10 sürümü Siğilli Domuz (Warty Warthog) ile başlayan serüven, zaman içinde Saygıdeğer Kirpi, Umursamaz Porsuk, Cüretkar Balıkçıl, Yılmaz Dağ Keçisi, Karma Keseli Ayı gibi pek çok sevimli kahramanla tanışmamızı sağladı. En son 28 Nisan 2011′de 11.04 sürümüyle Zarif Denizgergedanı da aileye katılmış, sürüm sayısıyla aileye katılan canlı sayısı 14′e çıkmıştı.

 

İsimler rastgele belirlenmiyor

Ubuntu’da sürüm isimleri seçilirken birinci sözcük sıfat, ikinci sözcük de bir hayvan adı olarak belirleniyor. Sıfat ve ismin aynı harfle başladığı ayrıntısını da unutmayalım. Sürümlerin sayıları ise sırasıyla sürümün çıktığı yıl ve ay ile anılıyor. Örneğin 7.04 Atılgan Karaca (Feisty Fawn) sürümü, Nisan 2007′de çıkmıştı.

Nisan 2012′de çıkacak olan sürüme gelecek olursak; Mark Shuttleworth sitesindeki yazıda mesaj kutusunun önerilerle dolup taştığını söylüyor. Yeni sürüm için ‘P’ harfini seçen kurucu, uzun yazısında anlattığı çalışmalar sonucu Precise Pangolin adında karar kılmış. Pangolin, uzun burunlu bir memeli hayvan olup, vücudu keratin pullarla kaplı canlı bir kozalağı andırıyor. Gündüz mağaralarda saklanıp geceleri yaşantısını sürdürdüğü bilinen pangolin seçimi ile geliştiricileri bekleyen uzun gece çalışmalarının sinyalini verdiği tahmininde bulunuyor, yorumu size bırakıyoruz :)

YUKARIDA YAZILANLARLA İLGİLİ KİLİT KELİMELER