Yeni bir domain aldınız veya sitenizde içerik değişikliğine gittiğinizde eski bulunamayan url'ler webmaster toolsta gördükce can sıkıyor. Peki google aramalarında web master toolsta yer alan bulunamayan urlleri nasıl kaldırabiliriz onun yollarını açıklamaya çalışalım.

Bundan 1 yıl öncesine kadar bulunamayan urlleri tek tek webmaster tools aracılığı ile kaldırıyorduk. Ancak google amca artık diyorki urlleri tam olarak kaldırmak istiyorsanız  kaynağı kaldırın. Ancak sayfalar dinamik olarak oluştuğu için genellikle 404 sayfalarına yönlendiriliyor ve yine aramalarda çıkmaya devam ediyor.

Web Config Dosyası ile Ana sayfaya Yönlendirme

Bulunamayan urlleri kaldırmanın bir yolu eğer windows sunucu kullanıyorsanız tüm 404 hatası alan sayfaları alt dizinleri ile birlikte ana sayfaya yönlendirerek kaldırabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda 10-15 gün içerisinde webmaster toolsta bulunamayan urller kaldırılıyor test ettim. Ben bu yolla kaldırıyorum ve başarılı sonuçlar aldım.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<configuration>
  <system.webServer>
         <httpErrors  errorMode="DetailedLocalOnly" defaultResponseMode="ExecuteURL">
        <remove statusCode="401" subStatusCode="-1" />
        <remove statusCode="403" subStatusCode="-1" />     
        <remove statusCode="404" subStatusCode="-1" />               
        <remove statusCode="500" subStatusCode="-1" />         
        <error statusCode="401" path="http://www.teknokedi.com/" responseMode="Redirect"  />       
        <error statusCode="403" path="http://www.teknokedi.com/" responseMode="Redirect" />
        <error statusCode="404" path="http://www.teknokedi.com/" responseMode="Redirect" />               
        <error statusCode="500" path="http://www.teknokedi.com/" responseMode="Redirect" />
      </httpErrors>
  </system.webServer>
     <system.web>
                 <customErrors mode="On">
                     <error statusCode="404" redirect="http://www.teknokedi.com" />
                </customErrors>
     </system.web>
</configuration>

Bu kodu bir text dosyasına kopyalayarak web.config olaraka kayıt edelim ve sunucuda bulunan ana dizine atalım. Bu şekilde tüm html, htm, asp ve aspx uzantılı bulunamayan urleler ana sayfaya yönlendirilmiş olacak.

Linux sunucularda ise .htaccess dosyası yardımı ile  kaldırmamız gerekiyor. Aynı şekilde sunucunuzda htacces dosyası varsa onu düzenleyerek şu kodu ekleyelim.

ErrorDocument 404 /index.html

Bu yolla linux ve windows sunucularda yer alan sitelerimizde bulunamayan 404 hatası alan linkleri ana dizine yönlendirmiş olduk. Özellikle düşen domainler aldığımızda bulunamayan urllerden gelen ziyaretçiler ana sayfaya yönlendirilmiş oldu.

Aramalardan Hemen Kaldırma

Sitemizde yer alan bir url yada içeriğin aramalardan 24 saat içerisinde kaldırılmasını istiyorsanız  öncelikle sitede bulunan yazıyı silin. Eğer içerik dosya html yada aspx gibi bir dosya ise onu silin sonra Buradan webmaster tools mail adresiniz ve şifrenizle birlikte oturum açtıktan sonra sol kısımda yer alan google dizini>Url'leri kaldır seçeneğini tıklayalım ve kaldırılmasını istediğimiz url yazalım. 

google bulunamayan url kaldırma

Aramalardan kaldırılmasını istediğimiz içeriği yazdıktan 24 saat içerisinde artık o içeriği google aramalarında göremezsiniz.  Google bulunamayan url kaldırma konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız aşağıdaki yorum blümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Normal şartlarda google amca bulunamayan sayfalara kızmıyor ama bulunamayan sayfaya gelen ziyaretçi aradığını bulamadığı için siteyi hemen terk edecektir. Buda sitenizin hemen çıkma oranı yükseleceği için sıralamalar açısından zararlıdır.

/

Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Google`de Bulunamayan ( 404) Urlleri Yönlendirerek Kaldırma Yorumları

5,0 5 Toplam : 0 Yorum
Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :