İnternette webmasterlar arasında kullanılan K harfinin nereden geldiğini ve neden kullanılmaya başlandığını açıklamaya çalışalım. İnternetle uğraşan hemen herkesin karşılaştığı 1K hitim var. 10K ziyaretçi geliyor gibi kavramlarla sık sık karşılaşırsınız. 

İnternette rakam kalabalığından kurtulmak için kullanılan K harfi 1000 anlamına gelmektedir. 10K 10000 anlamına geliyor. 50K 50 bin anlamını taşıyor. Özellikle instagram gibi sosyal medya hesaplarında 100k takipçim var. 20 k paylaşım var gibi kullanılıyor. Bazı kullanıcılar instagram 1k takipçim var ne anlama geldiği bilmek istiyor.

K harfi Ne anlama geliyor?

 

İnternet için kullanılan K harfi yunanca χ?λιοι ("khilioi") kilo kelimesinden gelmektedir. Yunanca χ?λιοι Bin anlamında kullanıldığı içn internette de sıfır sorunu yaratmamak için kullanılmaya başlandı. Web master olmaya aday olan ve interneti yeni kullanmaya başlayan kullanıcılar K harfinin neden kullanıldığını bu şekilde öğrenmiş olacaklar.

Bu şekilde ve buna benzer bir çok kısaltılmış kelimeler internette yazma kolaylığı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Nasıl ki biz selam yazmak yerine slm. Mrb gibi kısaltmaları kullanıyorsak global bazdada bir çok kullanıcı bu şekilde tercih ediyor. 

/ 11-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :