Android telefonlara bulaşan Bataryanız Virüs Tarafından Hasarlandı virüsü ile ilgili oldukça şikayetler geliyor. Bu gibi yanıltıcı virüs türlerine karşı telefonunuzda alınabilecek önlemleri ve yollarını detaylıca açıklamaya çalışacağım.  Telefona bulaşan virüsler, batarya gibi telefonunun donanımlarına bulaşmaz. Telefona virüs bulaştığı zaman ram ve işlemci gibi kaynaklarınızı kullanarak telefonun performansını düşürür.

Bir siteye girdiğinizde "Bataryanız virüs tarafından hasarlandı" uyarısı alıyorsanız hiç panik yapmanıza gerek yok. Bu tür virüsleri amacı insanları korkutarak kredi kartı bilgilerini ve diğer bilgilerini alarak sizi mağdur etmektir.

Batarya Virüsü Bulaştı Ne yapacağım?

Telefonunuza virüs bulaştığına dair bir sayfayla karşılaşırsanız bu girdiğiniz sayfaların bir iletisidir. Girmiş olduğunuz sayfayı hiç panik yapmadan kapatın ve keyfinize bakın.  Bazı virüsler telefonda titreşim yaptırarak insanlara korku salmaktadır.

Virüs uyarısı tamamen sahte bir uyarıdır telefonunuza her hangi bir zarar veremez. Size panik yaptırarak telefonu numaranızı ve kredi kartı bilgileriniz girmeniz istenecek.  Telefonun bataryasına virüs bulaşamayacağı için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Telefonunuza virüs bulaşmışsa telefonun kaynaklarını kullanacağı için telefonunuzun bataryası çok hızlı bitmeye başlayabilir. dilerseniz Malware bytes gibi uygulamalarla telefonunzun taramasını yapabilirsiniz.

Telefonda virüs taraması yapma

Telefonunuza gerçekten virüs bulaştığını düşünüyorsanız, google play'de bir çok anti-virüs uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan Malwarebytes programını indirerek virüs taramasından geçirebilirsiniz.  Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra Scanner butonuna basarak telefonunuzu tarayabilirsiniz.

Telefonda virüs taraması

Malwarebytes virüs bulursa bulduğu virüsler hakkında bilgilendirme yapıyor. Telefonunuzla değişik sitelere giriyor internette çok fazla dolaşıyorsanuz virüslerle karşalaşmanız olası. Belirli aralıklarla tarama yaparsanız telefonun güvenliği elinizde bulundurursunuz.

/ 07-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :