Telefondaki Görüntü Televizyona Görüntü Aktarmak için, telefonu televizyona bağlama yolları için farklı çözüm yolları mevcut. Bu yazımızda sizler için telefonu farklı yollardan televizyona bağlamak için kullanabileceğiniz yolları açıklıyoruz. 

Yeni televizyonların bir çoğu akıllı ve smart özellikli olduğu için kendi içinde direk youtube, netflix, facebook, insatagram gibi bir çok uygulamayı barındırıyor. Android telefonlarda iphone cihazlara göre daha fazla bağlantı seçenekleri mevcut. Android cihazları usb seçenekleri ile telefonuzun içinde yer alan resim video gibi medya dosyalarını televizyonunuz aracılığı ile açabilirsiniz. Ayrıca aynı wi-fi ağında yer alan televizyon ve telefonu eşleştirerek telefonunuzun ekranını televizyona yanstmanız mümkün.  Şimdi alternatif bağlama yöntemlerini detaylıca inceleyelim.

Telefondaki Görüntü Televizyona Nasıl Bağlanır ?

HDMI kablo ile Görüntü Aktarma

Telefondaki görüntüyü televizyona aktarmanın en kolay yollarından birisi HDMI kablosu aracılığı ile telefonunuzu bağlamaktır. Kaliteli bir görüntü aktarımı için HDMI 2.0 veya HDMI 2.1 standartlarında kabloya ihtiyacınız olacaktır.  Ayrıca bir çok telefonda HDMI çıkışı olmadığı için HDMI dönüştürücu almanız gerekiyor. 

Telefonuza uygun HDMI dönüştürücüyü tercih etmelisiniz. Aksi taktirde bağlantı sorunu yaşarsınız. Ayrıca HDMI bağlantı konusunda kayıpsız medya aktarımı için google tarafından geliştirilen Chromecast ürünlerini incleyeyebilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olsada uzun süre sorunsuz kullanabileceğiniz ürünlerdir.

USB İle Televizyona Görüntü Aktarma

Usb ile telefonda yer alan medya dosyalarınızı kolayca televizyona aktarabiliriniz Ancak bu yöntem yalnızca android cihazlarda geçerlidir. Usb ile ekrandaki görüntü televizyona yansıtılmaz. Yalnızca telefonun içerisinde yer alan medya dosyalarını televizyondan görüntüleyebilirsiniz.

Usb ile dosyaları televizyona aktarabilmek için televizyonda usb girişinin olması ve televizyon ayarlarından kaynak larak usb kaynağını seçebiliyor olmanız gerekiyor. 

Wi-fi ve Bluetooth İle Görüntü Aktarma

İphone cihazlarda yalnızca wi-fi ile görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Android cihazlarda ile hem wi-fi hemde Bluetooth aracılığı ile görüntüyü televizyona aktarabilisiniz.  Wi-fi aracılığı ile görüntüyü televizyona aktarabilmek için her iki cihazından aynı ağdan internete bağlanıyor olması gerekiyor. Yani televizyon normal ev internetine bağlı telefon ise türkcell vodafon interneti kullanıyorsa yine bağlantı sağlayamazsınız. Her iki cihazından aynı ağı kullanıyor olması gerekiyor. Televizyonun internete illaki wi-fi ile bağlanması gerekmiyor internete kablo ilede bağlayabilirsiniz. O zaman sıkıntı olmuyor yekerki aynı modemden çıkan interneti kullanıyor olsunlar.

Uygulamalar ile Görüntüyü Televizyona Aktarmak (Android)

Bu işlem yalnızca android cihazlar için geçerlidir. Google play storede yer alan Web Video Cast gibi ücretli veya ücretsiz uygulamalar aracılığı ile telefonunuzun ekranındaki görüntüyü televizyona kolayca aktarım yapabilirsiniz.

İphone Cihazları Airplay ile Televizyona Bağlama

İphone cihazlarda televizyona görüntü aktarabilmek için apple tv yada airplay 2 uyumlu akıllı televizyonunuz olması gerekiyor. İphone cihazınızı televizyona bağlayabilmek için her iki cihazınızında aynı ağda olması gerekiyor. 

İphone telefonunuzda bir videoyu açtıktan sonra yayınla seçeneğini kullanarak ekranda yer alan görüntüyü televizyona bağlayabilirsiniz. 

Telefonlarınız'da yer alan görüntüleri bilgisayara bağlayabilmek için farklı yolları sizlere aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları veya yapamadığınız noktaları aşağıdaki yorum bölümünden bizelere sorabilirsiniz.

 

/ 01-01-2021
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :