Bilgisayarımıza başkaları oturduğunda yada ortak kullanılan bilgisayararda girdiğim siteler görünmesin nasıl yaparım diye düşnüyorsanız popüler tarayıcılarda girdiğimiz sitelerin  ve tarayıcı geçmişini nasıl sileriz açıklayalım. Normal şartlarda bilgisayarınıza oturan birisi sizin daha önce girdiğiniz siteleri görebilir. Tarayıcı ayarlarından isterseniz internet geçmişini hiç kaydetmemesini ayarlayabilirsiniz. böylece siz silmeyi unutsanız bile gezdiğiniz siteler görünmez.

İnternet tarayıcınızın ayarlarını düzenleyerek , tarayııyı kapattıktan sonra girdiğiniz şifrelerin, bilgilerin ve gezdiğiniz sitelerin bilgilerinin tamamen silinmesi için firefox, internet explorer, chrome  ve opera gibi tarayıcılarda hangi ayarları yapmalısınız.

Chrome Geçmişi Hatırlamasın

Son zamanların en çok kullanılan  tarayıcılarından birisi olan chrome kullanıcıları girdikleri sitelerin görünmemesi için özellik bulunmuyor. Eğer chrome web tarayıcınızın girdiğiniz siteleri kaydetmemesini istiyorsanız  klavyede yer alan CTRL+shift+N tuşlarına bastığınızda gizli chrome açılacak. Bu sayede girdiğiniz siteler ve bilgiler asla daha sonra gösterilmeyecektir.

Chrome gizli oturum açma

Firefox Geçmişi Hatırlamasın Yapma

Firefox tarayıcısında geçmişi isterseniz hiç hatırlamasın yaparak girdiğiniz siteler ve bilgiler asla kayıt edilmez. Tarayıcıyı kapattıktan sonra bu bilgileri asla kimse göremez. Bunun için şöyle yapalım;

Firefox sağ üst kısımda ayarlar bölümünü açtığımız 3 çizgiye tıklayalım ve Seçenekler bölümünü tıklayalım. Burada sol kısımda yer alan Gizlilik bölümünü seçelim. Karşımıza gelen ekranda "Geçmişi hatırlasın, geçmişi asla hatırlamasın seçeneklerinden "Geçmişi asla hatırlamasın"  seçelim

firefox geçmişi hatırlamasın

Ayarları bu şekilde yaparak kayıt edelim ve firefox tarayıcısını yeniden başlattığımızda tüm geçmiş bilgileriniz silinir ve bir daha asla hatırlanmaz. Bu şekilde firefox aracılığı ile girdiğiniz siteler başkaları tarafından görünmez.

İnternet Explorer Girdiğim siteler görünmesi 

Benzer şekilde internet explorer kullanan kullanıcılar girdikleri sitelerin kayıt edilmemesini istiyorlarsa explorer açalım. Sağ üst köşede çark işaretine  ve internet seçenekleri tıklayalım.

.internet explorer girdiğim siteler görünmesin

İnternet seçeneklerini tıkladığınızda alttaki sayfa açılıyor olacak ve burad ayapmanız gereken ayarlar şöyle;

internet explorer geçmişi hatırlamasın

Öncekikle seçenekler bölümünde "Çıkışta göz atma geçmişini sil" seçeneğini işaretleyelim ve "Ayarlar" butonuna tıklayalım. Ayarlar sayfasında "Geçmiş" sekmesinde ise girdiğiniz sitelerin kaç gün bilgisayarda saklanacağını seçtiğimiz alana 0 ( sıfır ) olarak yazalım ve tamam diyelim.  Tekrar eski sekmeye döndüğümüzde uygula diyelim ve işlemi bitirelim. 

Bu kadar basitçe internet explorer gizlilik ayarlarını tamamlamış olduk. Bundan sonra girdiğiniz siteler başkaları tarafından görünmeyecek.

Opera Geçmişi Hatırlamasın ( Girdiğim Siteler Görünmesin ) Yapma

Opera tarayıcısında da explorerda olduğu gibi geçmişi hatırlamasın olayı yok. Aynen chromede olduğu gibi CTRL+shift+N tuşuna basarsanız bilgisayarınızda tanımlı tarayıcı gizli modda açılacak ve güvenle dolaşmaya başlayabilirsiniz. 

Operada geçmiş bilgilerimi nasıl sileceğim diye düşünüyorsanız şu şekilde yapabilirsiniz. 

Buyazıyı opera 36.0 versiyonuna göre yazdım. Sizin kullandığınız versiyonlarda farklılık gösterebilir ancak genellikle aynı mantıkla yapabilirsiniz. 

opera geçmişi hatırlamasın

Operayı açtığınızda sol üst kısımda ayarlar bölüme girelim oradan gizlilik ve güvenlik  ardından tarama verilerini temizleye tıklayalım son olarak tarama verilerini temizle butonuna tıklayarak işlemi sonlandıralım. Tarama verilerini silerken ne zamandan berisi silinecek, ayrıca tarama geçmişi, indirme geçmişi gibiseçenekleri hangilerini silmek istiyorsanız işaretleyerek silebilirsiniz.

Bu şekilde  internete girdiğimiz tarayıcılarda girdiğimiz siteler görünmeyecek ve bizim hangi sitelerde dolaştığımızı kimse bilmeyecek. BU noktaya kadar chrome tarayıcı geçmişini silmek, internet explorer geçmişini silmek ve firefox geçmişi nasıl sileceğimizi öğrenmiş olduk. Ayrıca bu yazıyı masa üstü ve laptop kullanıcılarının tarayıcılarına göre yazdık. Gerçi baktığınızda android ve ios mobil cihazlarda da tarayıcılar benzerlik gösteriyor.

/ 14-04-2016
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :