Son günlerde google analytics gerçek zamanlı ziyaretçileri takip eder webmaster arkadaşlar, amp sayfalarında amp?usqp=mq331AQCCAE= şeklinde parametrelerle ziyaretçiler gelmeye başladı. Henüs resmi bir açıklama olmadığı için yurt dışı forumlarda konu tartışılmaya başlandı. Bir çok webmaster bunun google'nin yeni bir denemesi olup olmadığını sorguluyor.

Her gün kendini bizden daha hızlı geliştiren google amca yeniliklerine gerçek zamanlı ziyaretçi gösterimlerinde url'nin sonuna amp?usqp=mq331AQCCAE= ekleyerek göstermeye başladı. Bir çok sitenin amp eklentisi bu request değerini karşılamadığı için hataya düşmesine rağmen google neden böyle bir şeye gereksinim duydu bilmiyoruz. Yeni bir şeyler denediği çok açık, spam yönlendirmeler yada kötü amaçlı yazılım yönlendirmesi gibi testleri yapıyor olabilir.  Webmaster arkadaşlar son dönemde yapılan güncellemelerin hızına yetişemeyerek, takip etmekte zorlanıyoruz.

Şimdilik google sayfa url'lerini bu şekilde indexlemiyor. Bu uzantı yalnızca google'nin ziyaretçi gönderirken url'nin sonuna eklediği bir değişkenden ibaret gibi duruyor. Konuyu ben dahil yurt içinde ve yurt dışında bir çok webmaster arkadaş yakından takip ediyor.

Benim teknokedi.com sitemde de kendi yazdığım amp yapısını kullanıyordum.  Global.asax dosyasında gelen requestleri kontrol ederek işlem yapıyordum. Sitemi kontrol ettiğimde googlenin gönderdiği bu değeri karşılamadığını ve 404 hatasına düştüğünü gördüm. Şimdilik sorunu geçici olarak çözdüm ancak ileride farklı değerler göndermeye başlarsa yine sorun olacak benim için.

Sorunun ve hatanın ekran görüntüsünü aşağıdaki resimden bakabilirsiniz. Türkiye'de de bir çok webmaster arkadaşın karşılaştığı soruna resmi bir açıklama gelirse buradan çözüm yollarını açıklayacağım.

google analytics farklı değer

Wordpress sitelerde kullanılan amp eklentilerinde şimdilik herhangi bir ayar değişikliği işlem yapmanıza gerek yok. Ancak amp eklentinizi ve url yönlendirmelerinizi kendiniz yapıyorsanız web config dosyanızı yada global.asax dosyalarını kontrol ederek gerekli, replace veya split işlemlerini yapmalısınız.

Google analytics ekranında gerçek zamanlı ziyaretçi sayacında en aktif alan sayfalar bölümünde sayfa url'nizin sonuna eklenen /amp?usqp=mq331AQCCAE= konusunda sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşarak,  problem yaşayan diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

/ 14-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :