Android telefonlarda internet bağlantılarında en çok kullanılan ip adresi ve mac adresi gibi kavramlar nedir ve bu adresler nasıl öğrenilir açıklayalım. Her telefon internete bir ip üzerinden bağlanır ve birbirbirinden farklı kullandığı ip adresleri mecuttur. Mac adresi ise telefonn kimlik numarası gibidir. Cihazın donanımsal olarak kimliğini ifade ettiği için değişmeyen değiştirilemeyen bir adresi ifade eder.

Android telefonunuzda mac adresini öğrenmek için Ayarlar > Telefon Hakkında Donanım bilgisi bölümüne gidelim ve o bölümde yazan mac adresi kımını bulalım.

android telefonlarda mac adresini öğrenme

android telefonda mac adresi nasıl öğrenilir

Telefonunuzun donanım bilgisi menüsünde "wi-fi mac adresi" bölümünde cihazınızın mac adresini örenebilirsiniz.

Android Telefonlarda İp Adresi öğrenme

Android ve diğer cihazlarda ip adresinizi öğrenmenin bir çok yolu mevcut bunlardan en kısa yolu ama motorlarına "what is my ip" yazarak kendi ip adresinizi öğrenebileceğiniz gibi cihazınızdan da bunu öğrenebilirsiniz. Bunun için;

- İnternete bağlanıyoruz mobil veya wi-fi aracılığıyla

- Yine telefonun ayarlar wi-fi seçeneğine giriş yapalım bu noktada cihazın bulabildiği ve bağlı olduğu wi-fi adresileri görünüyor. Sağ üst köşede yer alan 3 noktaya tıklayalım. "Gelişmiş wi-fi" seçeneğine giriş yapalım.

Android telefonlarda wi-fi adresi alma

Bu noktada gelişmiş wi-fi seçeneğini tıkladığımızda bir sonraki bölümde sayfanın en altına inelim.

Telefonda ip adresi öğrenme

Evet arkadaşlar bu şekilde telefonumuzun ip adresini ve mac adresini kolayca öğrenmiş olduk. Özellikle modeminizi kontrol ederken modeme bağlı cihazlar listesinde telefonunuzu kontrol ederken bu ip adresi ve mac adresiyle kontrol ederek bilmediğiniz cihazları devre dışı bırakabilirsiniz. Bu arada telefon adı değiştirmeyi merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz. Bir iphone kullanıcısıysanız iphone mac adresi ve ip adresi bulma konusunu okuyarak bilgi alabilirsiniz.

/ 30-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :