Merhaba arkadaşlar daha önceki yazımızda adroid telefonlar için yazmıştık. Bu günkü yazımızda ise iphone telefonlarda mac adresi bulmayı ve internete bağlantığımız ip adresini öğrenmeyi anlatacağız. Bir iphone kullanıcısıysanız kolay yoldan telefonumuzun kullanmakta olduğu mac adresini ve ip adresini bulabilirsiniz.

Mac adresi internette cihazınızın kimliğini belirten numaradır ve sizin telefonunuza özeldir. Mac adresinin sim kartınızla ilgisi yoktur. Telefonunuzun kimliğini ifade ettiğ için cihazın işletim sistemini yeniden yükleme, telefonu fabrika ayarlarına döndürme gibi işlemler sonucunda değiştirilemez. Özellikle bazı okul ve hastane gibi internet sistemlerinde mac tabanlı filtreleme yapıldığı için kablosuz ağın şifresini bilseniz bile giriş yapamazsınız. Bu durumda ağ yöneticisine mac adresinizi vermeniz gerekmektedir. İşte anlatacağımız yöntemle iphone telefonlarda mac adresinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

İphone Mac Adresi Nasıl Bulunur?

İphone ios işletim sistemine sahip telefonlarda ve tabletlerde hemen hepsinde aynı yöndemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile iphone 4, 4s 5,6,7 ve 7 plus gibi tüm modellerde geçerlidir. Mac adresini bulmak için;

- Telefonunuzun Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne gidelim. İngilizce olan telefonlarda  settings > general > about bölümünden telefonunuzun mac adresini öğrenebilirsiniz.

iphone mac adresi öğrenme

İphone ip adresi öğrenme

İphonede mac adresini öğrendiğimiz gibi kolayca mac adresinide öğrenebiliriz. Telefonumuzda ayarlar bölümünden wi-fi bölümüne tıklayalım. İkinci bölümde telefonun bağlı olduğu ağ adına tıklayalım.  Açılan sekmede telefonun ip adresi ve alt ağ maskesi dahil bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Anlattıklarımızı anlamadıysanız aşağıdaki resimlerden bakabilirsiniz arkadaşlar.

iphone ip adresi öğrenme

Arkadaşlar iphone telefonlarda ip adresi ve mac adresini bu şekilde öğrenebilirsiniz. Telefon modellerine ve ios versiyonlarına göre ufak değişiklikler göstersede temel olarak bu şekilde öğrenebilirsiniz. Andorid telefonlarda mac adresi ve ip adresi öğrenme konusunda bilgi alabilirsiniz.

/ 30-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :