Merhaba arkadaşlar. Wi-fi şifresi değiştirme, ttnet modem wi-fi şifresi nasıl değiştirilir, ttnet modem şifreleri gibi konularda, kısaca bilgi vermek istiyoruz.


Evinize ya da işyerinize internet bağlattığınızda, wi-fi şifresi belirlemek ya da varolan kablosuz internet ( Wireless ) şifrenizi değiştirmek istediğinizde, aşağıdaki adımları takip ederek bunu yapabilirsiniz.


İlk olarak yapmanız gereken şey, modeminiz ve bilgisayarınız arasında bir Ethernet bağlantısı kurmaktır. Bu bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra, internet tarayıcınıza ( Chrome, Firefox, Explorer, Safari, Opera vs.. ) modeminizin ip adresini yazmanız gerekiyor. Bu ip adresleri genellikle; 192.168.1.1 – 192.168.1.2 – 198.168.2.1 adreslerinden biridir. Sırayla bunları deneyebilirsiniz. Fakat bunu farklı şekilde öğrenmek de mümkündür.teknokedi.com Windows 7 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız, sırasıyla başlat>çalıştır kısmına ipconfig yazıp enter tuşuna basın. Açılan pencerede "Varsayılan ağ geçidi" yada “ Default Gateway “ yazan yerin karşısında, modeminizin ip adresini bulabilirsiniz.

Modem ( Router ) arayüzüne girdikten sonra, sizi kullanıcı adı ve şifre istenen bir sayfa karşılayacaktır. Buraya, TTnet tarafından size verilen kullanıcı adı ve şifreyi yazmalısınız. Eğer “ modem şifresini unuttum “ diyorsanız, TTnet tarafından standart olarak kullanılan kullanıcı adı ve şifreleri deneyebilirsiniz.

ttnet wireles şifresi değiştirme
Modem arayüzü kullanıcı adları genellikle admin, boşluk ( yazı ile değil, sadece boş bırakıyorsunuz ) root yada manager’dir. Şifreler de ttnet, admin ya da boşluk’tur. Eğer tüm bunlar da olmuyorsa, modeminizin arkasında bulunan “ Reset “ tuşuna basarak, şifreyi sıfırlayabilirsiniz.


Modem arayüzü içerisine girdiğinizde, sağ bölümde bazı menüler göreceksiniz. Burada “ Kablosuz “ yazan yere tıklayın. Hemen altında "Kablosuz Ağ Ayarları" yazan bölüm açılacaktır. Buraya tıkladıktan sonra, modeminizin kablosuz ayarlarını yapabileceğiniz bir sayfa açılacaktır.


"Kablosuz Ağ Adı (SSID)" yazan yere, wi-fi bağlantı adınızı yazabilirsiniz. Güvenlik bölümünden "WPA/WPA2" seçeneğini seçin. Ardından parola kısmını belirlemeniz gerekecektir. Parola için zor bir şifre belirlemeye çalışın. Rakam, harf, sembol gibi karakterleri bir arada girerseniz, başkalarının wireless bağlantınıza girmesini engellemiş olursunuz.

Güvenli Wi-fi Şifresi Nasıl Oluşturulur?

Oluşturduğunuz wi-fi şifrelerinin komşularınız tarafından kırılmaması için telefon numaranız, doğum tarihiniz veya oturduğunuz apartman adını şifre olarak belirlemeyin. Wi-fi şifrelerini kırmak kolay olsada normal insanların hemen kıramayacağı kadar güvenlidir. Bunun için wi-fi şifrelerinizi aylık olarak değiştirmenizde yarar var. Komşunuz sizin bilgisayarınıza bakarak veya telefonunuz üzerinden sizin wi-fi adınızı ve şifrenizi kolayca öğrenebilir. Güvenlik için tüm şifrelerinizi belirli zaman aralıkları ile değiştirmelisiniz.

TTnet tarafından gönderilen modemler genellikle Airties marka olduğundan, anlattıklarımız Airties marka modemler içindi. Farklı markalar için uygulanan yöntemler benzer olsa da, bazı özellik ve arayüz bakımından farklılık gösterebileceğini unutmayın. Ayrıca tüm bunların, modeminizin kullanım kitapçığında yazdığı da aklınızda bulunsun.

/ 11-07-2017
Bu yazıyı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Yorumları

Puanınız :
Adınız :
Mail :
Mail Adresiniz Kimseye Gösterilmez. Yorumunuza cevap verilirse size mail ile bilgi vereceğiz. Eposta adresinizi yazmak zorunda değilsiniz.
Mesajınız :